KAHR CT9 9MM 4'BLK/STS 8RD MAG
product code:KA CT9093
UPC:602686087315
Brand:Kahr
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
• Caliber: 9mm
• Capacity: 8+1
• Operation: Trigger cocking DAO; lock breech; "Browning - type" recoil lug;
passive striker block; no magazine disconnect
• Barrel: 3.965" conventional rifling; 1 - 10 right-hand twist
• Length O/A: 6.5"
• Height: 5.08"
• Slide Width: 0.90"
• Weight: Pistol 18.5 ounces Magazine 2.1 ounces
• Grips: Textured polymer
• Sights: Drift adjustable white bar-dot combat rear sight pinned in polymer front sight
• Finish: Black polymer frame matte stainless steel slide
• Magazine: 1 - 8 rd Stainless
| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4" |
| Capacity | 8+1 |
| Safety | No Manual |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration | Pinned Polymer Front, Drift Adjustable Rear |
| Weight | 20.6 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | |
| Slide Description | Stainless Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


